מכון שובית מלמד

טיפול ויעוץ בבעיה נפשית

טיפול ויעוץ בבעיות נפשיות

שרותי מכון שובית מלמד

מכון שובית מלמד לטיפול בבריאות הנפש

טיפול משפחתי בבריאות הנפש

 מחלות פסיכיאטריות (סכיזופרניה ומחלות אחרות: Severe mental illness ), הן המחלות היחידות בעולם הרפואה אודותן יש עדויות מחקריות לכך שהתערבות עם בן משפחה שאיננו החולה, משפיעה על מצבו של החולה.

טיפול משפחתי עם משפחות של חולים במחלות נפשית קשות הינו תחום שמתפתח לאחרונה אחרי שנים של התעלמות מהמשפחה, הן בארץ והן בעולם. הספרות מלמדת כי טיפול משפחתי בתוספת לתרופות בתחום הפסיכיאטרי, מהווה את השילוב הטיפולי בעל התוצאות הטובות ביותר לשיפור התפקוד.

הקהילה הפסיכיאטרית מכירה יותר ויותר בחשיבות שיתוף המשפחה בטיפול.

התערבויות משפחתיות בפסיכיאטריה נתמכות במחקרים ומוכרות כיעילות לרווחת החולה ומשפחתו. מחקרים ומאמרים, ביניהם מאמרים שנכתבו על ידי שובית מלמד ועמיתיה, מצביעים על התערבויות משפחתיות כגורם המשפר את מהלך המחלה, ומדגימים את הקשר החיובי בין התערבויות משפחתיות לבין ירידה בתכיפות של התקפים חוזרים, ולהפחתה של סימנים שליליים של המחלה, ועל התערבויות אלו כתורמות לשיפור תפקוד חברתי ומקצועי של נפגעי נפש.

מחקרים מציגים שיפור של בין 20% ל- 50% במצב החולה ומשפחתו בעקבות התערבות משפחתית בגישה פסיכו-חינוכית. (זו הגישה שבה המשפחה לומדת להכיר אספקטים שונים של המחלה, כגון: סימנים מוקדמים, סימפטומים, גורמי סיכון, טיפול תרופתי, טיפולים אחרים, במטרה להפוך אותם לשותפים לטיפול)

טיפולים משפחתיים פסיכו-דינמיים, מתמקדים דווקא בבני המשפחה המלווים (caregiver) ובחייהם: השמחות, העצב, הקשרים החברתיים, החיים המקצועיים, ההורות לילדים אחרים, יחסי אחאות, וכל מה שמרכיב את חייו של האדם.
מוקד הגישה הפסיכודינמית: חוויות רב ממדיות של חברי המשפחה לפני ומאז פריצת מחלת הנפש (קריירה, ילדים, אהבה, שנאה , ידידות כו') מבוססים על ההנחה שהמחלה איננה חזות הכל, וכי בנוסף למעמס המשפחתי family burdan המתיש הכרוך בטיפול בבן משפחה חולה, הקרוב-המלווה (הורה, אח, בן זוג, צאצא, סבתא או חבר משמעותי) זכאי וצריך להמשיך ולפתח את חייו הוא.
התוצאות מלמדות כי התייחסות למחלה כאספקט אחד מתוך מכלול אספקטים בחייו של בן המשפחה המטפל (caregiver) הינה אפקטיבית לבן המשפחה ולמטופל.מכון שובית מלמד
פסיכותרפיה ליחידים ולמשפחות.
מומחית בטיפול למשפחות מתמודדים בבריאות הנפש.
טלפון: 0523-651488
פקס: 077-7100188
shuvka@gmail.com

דף הבית :: אודות :: שרותי המכון :: שובית מלמד :: פרסומים מקצועיים :: הרצאות, הנחיית סדנאות והצגת עבודות בכנסים מקצועיים :: טיפול משפחתי בבריאות הנפש :: צור קשר ::
:: הקשר בין טיול משפחתי לבין שיקום בבריאות הנפש :: עליות ומורדות בשיתוף המשפחה בבריאות הנפש  :: מונחים מקצועיים בנושא טיפול משפחתי בפסיכיאטריה ::

::  2011 ©  All rights reserved to Shuvit Melamed Institute  ::  Created by Yoti  ::